Sylwester to okres hucznych bali  i zabaw, spotkań towarzyskich i toastów, sztucznych ogni oraz fajerwerków.  Święto pożegnania starego i powitania Nowego Roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych domach skąd stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższego społeczeństwa. Na początku XX wieku pojawiły się także różne lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono…

- Znalezienie wolnych miejsc noclegowych w okresie sylwestrowym na terenie Trójwsi graniczy niemal z cudem. Tak dużego zainteresowania nie było od lat. Zdarzają się tylko pojedyncze miejsca, zwolnione z przyczyn losowych. Praktycznie już na początku listopada wszystko było zarezerwowane. Obecnie można dokonać rezerwacji samej Zabawy Sylwestrowej organizowanej w różnych ośrodkach – mówi Oliwia Szotkowska z Informacji Turystycznej Istebna – ale bez noclegu – dodaje.

Zebrane w hotelach, pensjonatach i ośrodkach Trójwsi informacje potwierdziły te wiadomości.

- Niestety mamy już tylko dwa ostatnie wolne miejsca noclegowe ale bardzo zapraszamy na tradycyjną zabawę sylwestrową – informuje i zaprasza Łucja Michałek recepcjonistka  Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Szarotka” w Istebnej.

W ostatnich dniach zdarzają się jeszcze pojedyncze zgłoszenia o wolnych pokojach.  Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z jednym z centrów informacji turystycznej w Istebnej (tel. 33 855 61 58, e-mail: promocja@ug.istebna.pl), Ustroniu (tel. 33 854 26 53 , e-mail: informacja@ustron.pl, ) lub Wiśle (tel. 33 855 34 56 e-mail:informacja@wisla.pl)

 

Imprezy sylwestrowe pod tradycyjną „Chmurką” odbędą się m.in. w Wiśle i Ustroniu.

Miasto Wisła serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie sylwestrowej na wiślańskim rynku (Plac B. Hoffa). Zabawa potrwa od godziny 21:00 do 1:00 w nocy.

- Zagra DJ ADAM  i ma być przednia zabawa – informuje Zofia Szarzec z Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle - Są jeszcze pojedyncze miejsca noclegowe. Na bieżąco otrzymujemy informacje z ośrodków oferujących noclegi. Przy okazji zapraszamy też na koncert Justyny Steczkowskiej, który odbędzie się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz na koncert Noworoczny w dniu 8 stycznia. Obydwa koncerty odbędą się w Hotelu Gołębiowski- podaje pracownik informacji w Wiśle.

           

Największe przeboje muzyki rozrywkowej w stylu i klimacie glamour, będzie można usłyszeć w sylwestrowy wieczór w  Villi Rubinstein, Al. Ks. Bursche 46.  New York... New York... zaśpiewa Dorota Chruściel.

Nietypową propozycję zabawy w Noc Sylwestrowa oferuje Hotel  Polonia. 

- Zorro wraz ze swoją bandą zapraszają do „POLONII” na gorącą Fiestę w Meksykańskim Stylu. Należy włożyć sombrero, zasmakować tequili i świętować nadejście Nowego Roku w rytmie salsy oraz muzyki lat 80 i 90 – podaje Izabela Cieślar z hotelu Polonia - Fiesta zaczyna się o godzinie 20:00 a imprezę poprowadzi nasz amigo DJ MACHO. Dla najlepiej przebranej pary czeka nagrody. Są jeszcze wolne miejsca a rezerwacje są przyjmowane pod nr 33 855 35 55. Niestety nie ma już miejsc noclegowych – dodaje. 

Wspaniałym pomysłem na spędzenie cudownego wieczoru w okresie sylwestrowym są kuligi z rozmaitymi atrakcjami.  Dla rodzin z dziećmi organizowane są kuligi z pochodniami w Dolinie Białej Wisełki czy Doliną na Olzy. Biesiady góralskie w kolibach z bogatym regionalnym menu utrzymane w góralsko - zbójnickich klimatach,  „napady zbójnickie” w wykonaniu brygad zbójników z różnych zespołów muzycznych,  gry i zabawy po góralsku i zbójnicku oraz animacje dla dzieci. Można jeszcze znaleźć wolne miejsca.

- W ostatnim dniu roku organizujemy tzw. przejazdy sylwestrowe. To bardzo ciekawa forma spędzenia czasu w doborowym towarzystwie- informuje Natalia Gazurek z firmy Gazurek Kuligi Istebna - Posiadamy jeszcze wolne terminy jednak w godzinach przez 18-tą,  lub w nowy rok do godz. 14:00 lub później po 18:00. Prosimy więc o kontakt wszystkich zainteresowanych. Oferujemy także dodatkową atrakcję polegającą na pieczeniu kiełbaski.  

 

Także w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie są organizowane imprezy Sylwestrowe. Na stronie Urzędu Gminy można znaleźć nazwy różnych ośrodków w tym:  Hotel & Restauracja Złoty Groń, Karczma Ochodzita, Dwór Kukuczka, Karczma Kubalonka, Dwór Bogdałów, Karczma Pod Ochodzitą, Halniakowy Dwór, Kolyba Góralska na Kubalonce, Karczma po Zbóju i Karczma Kubalonka.

Bardzo interesującą  formą spędzenia Nocy sylwestrowej może okazać się Sylwester na Stoku lub Przejazd Sylwestrowy

- Wyciąg Złoty Groń organizuje plenerową  imprezę Sylwestrową  z DJ.-em na stoku. Rozpoczęcie planujemy na godz. 18:00. Oferujemy promocyjne Karnety do zjazdów na nartach i na kanapach do godz. 1:00 - mówi kierownik marketingu Ewa Cudzich -   wszystkie punkty gastronomiczne będą jednak czynne do „ostatniego klienta” – podkreśla z uśmiechem. 

Urząd Miejski w Ustroniu zaprasza wszystkich na zabawę sylwestrową na ustrońskim rynku.

-W tym roku oczekiwanie na Nowy Rok umili kapela POLANDIA, a gwiazdą tej magicznej sylwestrowej nocy będzie zespół TABU. Na przywitanie Nowego Roku organizator przygotował  pokaz sztucznych ogni. Wstęp jest bezpłatny, a zabawa rozpocznie się o godzinie 22:00 - podaje naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Katarzyna Czyż-Kaźmierczak- Na terenie Rynku zostanie wydzielona strefa imprezy masowej, co będzie  wiązało  się z pewnymi obostrzeniami wynikającymi z przepisów prawa. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich bawiących się na teren ten nie będzie można wnosić alkoholu oraz własnych fajerwerków – dodaje.

 Tegoroczną Noc Sylwestrową można spędzić nie tylko na Rynku na także na super imprezach w hotelach, pensjonatach i klubach. Organizatorzy prześcigają się wręcz w wymyślaniu pakietów promocyjnych, atrakcji i  motywów przewodnich.  

- Zapraszamy do Hotelu Wilga, który proponuje szaloną zabawę Sylwestrowo-Noworoczna przy dobrej muzyce serwowanej przez naszego DJ'a Janka Zachara. Pakiet Sylwestrowy obejmuje 5 dni. Bal Sylwestrowy z atrakcyjnym menu będzie trwał od 20:00-4:00 Dla chętnych dodatkowo proponują Kulig z pochodniami doliną Białej Wisełki, pieczenie kiełbasek, grzane wino - mówi kierownik hotelu Agnieszka Augustyniak.

   - Centrum Wypoczynkowo-Szkoleniowe "Gwarek" zaprasza na Ludowy Polski Sylwester. Ludowy…, bo z bardzo dobrą polską kuchnią - mówi Przemysław Kowalik z działu marketingu – imprezę uświetni pokaz sztucznych ogni oraz pokaz barmański.

Aby Noc Sylwestrową zapadła na długo w pamięci Clubu Gregory w Ustroniu proponuje szampańską zabawę do białego rana przy wystrzałowej mieszance różnych gatunków muzyki. Dodatkową atrakcją jest losowanie nagród dla gości. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

W Pakietach Sylwestrowych  znajdują  się także oferty wynajęcia całych obiektów dla firm lub licznych rodzin, chcących spędzić Noc Sylwestrową w bajecznie ośnieżonych  terenach górskich. Wśród licznych  promocji znajdują się także gratisy dotyczące darmowych dni pobytu. W wielu hotelach pomyślano także o dzieciach dla których zostaną zorganizowane Kinder Bale.