Wczoraj po godzinie 18 doszło do wybuchu gazu i zawalenia trzykondygnacyjnego budynku mieszkalnego w Szczyrku. Tuż przed południem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował o odnalezieniu ostatnich ofiar wybuchu. W wyniku tragedii zginęło 8 osób, w tym 4 dzieci. – Jest to dla nas tragiczna noc, tragiczny dzień. To jedna z większych katastrof budowlanych w województwie śląskim – powiedział wojewoda. – Rodzina i bliscy ofiar są otoczeni odpowiednim wsparciem, zarówno tym psychologicznym, jak i tym społecznym, socjalnym – dodał.

Na miejscu tragedii w Szczyrku pojawił się wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 Zakończyła się akcja poszukiwawczo-ratownicza. Mamy pewność, ze nikogo pod gruzami już nie ma – przekazał wiceprezes Rady Ministrów. – Chciałbym w imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i całego rządu przekazać wyrazy współczucia wszystkim tym, którzy są dotknięci tą tragedią, przede wszystkim członkom rodziny, najbliższym ofiar. Łączymy się z Państwem w bólu, łączymy się w modlitwie. Deklarujemy wszelką pomoc ze strony rządu, zresztą ta pomoc w tej chwili jest już udzielana – powiedział wicepremier Sasin.

W związku z katastrofą budowlaną, do jakiej doszło 4 grudnia br. w Szczyrku, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje, aby na znak żałoby w dniu 6 grudnia 2019 roku nie organizować hucznych imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego oraz godnie uczcić pamięć tragicznie zmarłych. Wszystkim organom administracji rządowej działającym w Śląskiem wojewoda Wieczorek poleca opuścić jutro flagi państwowe do połowy masztu.