W ostatnią niedzielę odbył się Bike Maraton w Jeleniej Górze na którym rozegrano Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim.
Rałał Nogowczyk (Kreidler FAN-SPORT MTB Racing Team) wywalczył wicemistrzostwo Polski na dystansie 87km, kat. MASTERS I. Mateusz Nieboras (Kreidler FAN-SPORT MTB Racing Team) zmierzył się z dystansem 57km i po zaciętej walce do ostatniego metra zajął czwarte miejsce. Do podium zabrakło dosłanie "pół kółka".
Swój udział skomentował Rafał Nogowczyk - MP w maratonie to był najważniejszy start sezonu, do którego przygotowywałem się od dłuższego czasu. Moja taktyka na maratony zawsze jest taka sama - jazda swoim tempem bez oglądania się na przeciwników. I jak to zawsze bywa na początku wyścigu byłem dość daleko i powoli przesuwałem się do przodu. Trudno było dokładnie ocenić swoją pozycję w Mastersach bo startowaliśmy razem z elitą, ale mniej więcej po 40 km wyszedłem na prowadzenie w kategorii. Jechało mi się dość dobrze, przez cały czas byłem w stanie utrzymać dobre, równe tempo. Ostatnie górskie fragmenty trasy pojechałem mocniej, żeby zrobić przewagę nad goniącym mnie Jarkiem Hałasem. Udało się, po wyjechaniu z gór miałem około 1-2 minut przewagi i nie widziałem za sobą konkurencji. Tyle, że do przejechania zostało jeszcze jakieś 16 km po płaskim i w dodatku pod wiatr, a niestety jechałem sam. Robiłem co mogłem żeby utrzymać przewagę, ale Jarek dogadał się z innym gościem i jechali zmianami. Doszli mnie na 6 km przed metą. Przez jakiś czas jechałem za nimi, ale na ostatnim krótkim podjeździe złapał mnie skurcz i odpadłem. 10 km samotnej jazdy po płaskim pod wiatr zrobiło swoje... Dojechałem drugi...


Z wyniku nie jestem zadowolony. Miało być złoto i koszulka, ale z planów nic nie wyszło.
I jeszcze kilka słów na temat trasy. Fajnie, że MP w maratonie MTB wreszcie rozegrano w górach, ale problem w tym, że tylko część trasy była rzeczywiście w górach. Tak naprawdę prawdziwe MTB zaczynało się w około 15 km i kończyło w okolicach 70 km (ta część trasy była rewelacyjna), a dojazd i potem powrót to bezsensowne "dymanie" po płaskim, nie mające wiele wspólnego z MTB - podsumował wicemistrz.
WYNIKI - MP Masters M1:
----
Mistrz Polski - HAŁAS JAROSŁAW - czas: 04:33:29
I-vice Mistrz Polski - NOGOWCZYK RAFAŁ - czas: 04:34:17
II-vice Mistrz Polski - POMARAŃSKI KAMIL - czas: 04:34:36
WYNIKI - MP Junior
----
Mistrz Polski - BUDZIŃSKI MARCIN - 02:29:30
I-vice Mistrz Polski - BUDZIŃSKI TOMASZ - czas: 02:31:53
II-vice Mistrz Polski - KAROLONEK ALBERT - czas: 02:33:19
4. NIEBORAS MATEUSZ - czas: 02:33:27