„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
„Quo vadis”  powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. 
Do akcji przyłączy się również biblioteki z Istebnej, Ustronia i Wisły.
Przedstawiamy fotorelację z sobotnich imprez. Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle wraz z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Wiśle przygotowały specjalny program sobotniej imprezy. W Wiśle Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia zorganizowała ciekawe spotkanie, podczas którego wolontariuszki z Wiślańskiej Akademii Aktywnych czytały fragmenty powieści. Ponadto uczniowie miejscowego Gimnazjum pod kierunkiem Ewy Śmiałkowskiej na podstawie dzieła Henryka Sienkiewicza przygotowali niezwykle żywą i sugestywną inscenizację. Na scenie wystąpili: Petroniusz, Ligia i Marek Winicjusz, a także Ursus, Akte i Eunice oraz niewolnicy. Młodzi aktorzy świetnie się spisali, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Na zakończenie w wirtualną podróż po Rzymie śladami pierwszych chrześcijan uczestników spotkania zabrała dyrektor biblioteki Renata Czyż. Na zdjęciach można było zobaczyć obecne m.in. Forum Romanum, Koloseum, bazyliki i kościoły, św. Piotra w Okowach i św. Pawła za Murami, zajrzeć do Katakumb św. Kaliksta, a w końcu odwiedzić kaplicę Quo vadis przy Via Appia Antica.
Wspólne czytanie odbyło się również w Bibliotece Publicznej w Istebnej