Majówka to wymarzony okres na odpoczynek ale i na udział w wielu wydarzeniach  kulturalnych. To czas na górskie wędrówki w Beskidach, oraz na  udział w tradycyjnych obrzędach  zwłaszcza tych związanych z rozpoczęciem wypasu owiec na halach. Gmina Istebna serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców oraz turystów  do spędzenia tegorocznej Majówki w Trójwsi.

Świętowanie można rozpocząć już w sobotni poranek 28 kwietnia od udziału w  V Rajdzie  Rupienki, by  zakończyć go na smakowitym Wieczorze z kuchnią hiszpańską w Hotelu & Restauracji Złoty Groń. Udziałowi w imprezie hołduje zasada „Płacisz raz, jesz ile chcesz”.    

W dniu 29 kwietnia  o godz. 13.00 odbędzie się tradycyjny obrzęd Mieszania Owiec na Stecówce, który rozpocznie tegoroczny sezon wypasu na halach.

Do aktywnego spędzenia czasu zaprasza w dniu 30 kwietnia wykwalifikowany przewodnik w ramach Akcji Przewodnik Czeka. O godz. 9:00 z  parking za stacją benzynową w Istebnej Tartak wyruszy  na 20 km trasę grupa miłośników pieszych wędrówek. Wilcze,  Tokarzonka, Kubalonka Osiedle, Stecówka,  Kawulonka,  Andziołówka i  Mikszówka to główne punkty widokowej trasy, na której przejście będzie potrzebne około 5 godzin.   

W dniu 1 maja odbędzie się  kultywowane od 14 lat Stawianie Moja na Trójstyku.  Obywatele trzech Państw: Polski (Gmina Istebna), Czech (Gmina Herczawa) i Słowacji (Gmina Czerne) jako sąsiedzi,  których łączy wspólna historia i kultura  - ustawią zielone drzewko, symbol odradzającej się przyrody, sił witalnych i życia. Uroczyści tego dnia uświetni  poranna Msza Święta w Jaworzynce Trzycatek.  

Zamiłowanie do pielęgnacji pasterskich tradycji będzie można ponownie docenić na  Mieszaniu Owiec w Centrum Pasterskim w Koniakowe – Ochodzitej w dniu 2 maja, natomiast w godzinach wieczornych  będzie można  przypomnieć sobie niesamowite imprezy  z młodzieńczych lat na Zabawie Tanecznej w stylu lat 90. w Dworze Kukuczka. Aby przybliżyć młodszym uczestnikom klimat  i atmosferę tego okresu  - organizator  zachęca do przebrania się w stylizacje z lat 90’, a kuchnia i bar będą serwowały produkty charakterystyczne dla tych lat. Liczba miejsc jest ograniczona a bilety będą do odbioru w Restauracji.

Obchody Święta Trzeciego Maja uświetni  Msza Święta z góralskim śpiewem w Jaworzynce na Wyrchczadeczce. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11:00.

Fundacja "Longboard Kids".w ramach realizacji projektu OnBoardLand,, zaprasza  na naukę,  doskonalenie umiejętności oraz wspólne jeżdżenie na deskach podczas Longboardowych Czwartków, które odbywają się co tydzień o 17:00  przy Kompleksie Sportowo - Rekreacyjnym Istebna Zaolzie. Celem fundacji nie jest tylko promocja  aktywności fizycznej, lecz przede wszystkim  równowagi w społeczeństwie, sposobie myślenia, środowisku naturalnym oraz w życiu każdego człowieka. Według fundacji przemawiającą do młodzieży metaforą życia jest właśnie jazda na desce.

Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha w Istebnej serdecznie zaprasza na VI Noc Muzeów, jaka odbędzie się w sobotę 5 maja 2018 r.. Początek wydarzenia o godzinie 20.00 w Karczmie „Po Zbóju” w Istebnej Andziołówce. W programie: prelekcja na temat motywów niepodległościowych w sztuce Jana Wałacha, przejście z lampionami i Koncert Kapeli „Wałasi”

  Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej serdecznie zaprasza wszystkich w dniach od 05 kwietnia do 06 maja 2018  roku, na wystawę fotograficzną Anety Czarnockiej – Kanik i Macieja Kanika pt. „Kolory muzyki” oraz na stałą  Wystawę Największej Koronki Koniakowskiej Świata.

Autorska Szkółka Malarska Iwony Konarzewskiej oraz Nadleśnictwo Wisła serdecznie zapraszają na  Wystawę Prac Malarskich Podopiecznych Stowarzyszenia "Dobrze, że Jesteś", jaka prezentowana jest w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej od 13 kwietnia do 6 maja 2018. roku.