Silny halny dał się mocno we znaki nie tylko naszym mieszkańcom, ale i całego południowego rejonu województwa śląskiego.

Wg statystyk prowadzonych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w ciągu ostatnich dni doszło aż do 80 zdarzeń. Najwięcej wyjazdów było do Wisły i Ustroni. O dziwo nie było ani jednego zdarzenia w Istebnej. Nie ma osób poszkodowanych a wyjazdy były głównie do połamanych drzew, które tarasowały dojazdy -  informuje Michał Swoboda, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Jak widać apele o pozostanie w domach i nie podróżowanie w czasie halnego odniosły oczekiwany skutek gdyż nie ma na szczęście osób poszkodowanych. Łowcy Burz Podbeskidzie poinformowali, że w niedzielę wieczorem w bielskiej stacji meteo w Aleksandrowicach odnotowano podmuch wiatru o prędkości aż 137 km na godz. 

Jak poinformował dyżurny ze stanowiska kierowania straży pożarnej w Ustroniu, strażacy mieli non stop pełne ręce roboty. Byli ciągle wzywani do interwencji, w tym do udrożnienia  drogi wojewódzkiej 941 z Wisły w kierunku Istebnej. Także  na drodze do Kubalonki strażacy musieli usuwać mnóstwo powalonych drzew.


(Powalone drzewo na drodze w Głębcach fot.DD)

Wg informacji dyżurnego z  komisariatu policji w Wiśle – drogi są  przejezdne.

W centrum Wisły silny wiatr przewrócił potężne drzewo w parku Kopczyńskiego oraz wywrócił kilka straganów na wiślańskim rynku.

Powalone drzewa zrywały linie energetyczne i telekomunikacyjne. Nastąpiły przerwy w dostawie energii i przez kilka godzin nie było prądu w kilku dzielnicach Wisły i Ustronia.

Pasażerowie Kolei Śląskich w niedzielny wieczór i dzisiejszy poranek borykali się z utrudnieniami na odcinkach Chybie-Ustroń-Wisła Głębce. Z powodu silnego wiatru, który poprzewracał drzewa na sieć trakcyjną, na trasie kursowały autobusy zastępcze.

- Powodem utrudnień były poprzewracane drzewa na sieć trakcyjną, a w efekcie brak napięcia i zablokowanie przejezdności szlaków kolejowych - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Silny wiatr prognozowany jest w woj. śląskim również w dzień i w nocy z poniedziałku na wtorek.