24 listopada w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle odbyły się warsztaty kulinarne poprowadzone przez Roberta Sowę oraz jego sous-chefs: Krzysztofa Baranowskiego i Kamila Antosika, połączone z eliminacjami do Kulinarnego Talentu 2017, który odbędzie się w Warszawie w ramach Targów Euro Gastro. Głównymi sponsorami imprezy byli: firma Prymat, która ufundowała uczniom nagrody rzeczowe w postaci przypraw, fartuszków i książek autorstwa Roberta Sowy, oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich „Teraz Patelniok”, którego głównym celem jest pomoc merytoryczna oraz wspieranie szkoły w zakresie podejmowania różnorodnych działań edukacyjnych. Koordynatorem oraz pomysłodawcą warsztatów była nauczycielka przedmiotów zawodowych Iwona Gomola, a nad prawidłowością przebiegu zajęć czuwały nauczycielki Luiza Kezwoń i Dorota Mendrek.

W warsztatach udział wzięło 51 uczniów z klas gastronomicznych oraz hotelarskich. Zajęcia rozpoczął uczeń klasy II Technikum Andrzej Kowalczyk, który prezentował uczestnikom sylwetkę zawodową naszego mistrza kulinarnego, jego osiągnięcia oraz przebieg kariery zawodowej. Następnie uczniowie podzieleni na grupy pod okiem szefów kuchni sporządzali dania na bazie dyni, kaczki i dorsza. Potrawy były przepyszne, gdyż do ich przygotowania użyto nie tylko sezonowych produktów regionalnych, lecz także, ku zaskoczeniu wszystkich, dodano przyprawy orientalne oraz surowce, które dodały im pikanterii. Kiedy uczniowie młodszych klas szkolili swoje umiejętności gastronomiczne, grupa starszych kolegów: Karol Procner, Sebastian Nogowczyk, Marek Czepczor i Patryk Burawa uczestniczyli w eliminacjach do Kulinarnego Talentu 2017. Ich zadaniem było wytrybowanie kaczki, a następnie sporządzenie z wybranego elementu tuszki dania konkursowego. W ocenie jury z zadaniem najlepiej poradził sobie uczeń klasy IV TG Karol Procner, który awansował do kolejnego etapu konkursu.

Jesteśmy dumni, że do naszej szkoły zaproszenia przyjmują nie tylko szefowie renomowanych restauracji, ale również znane osobistości świata kulinarnego. To dzięki ich pomocy i zaangażowaniu nasi uczniowie mogą doskonalić swój warsztat pracy, zdobywać nowe umiejętności, łącząc je ze zdobytymi w szkole wiadomościami. Mogą również poprzez kontakty z branżą gastronomiczną poznawać szefów kuchni z wybranych obiektów gastronomicznych i otrzymywać propozycje ciekawych praktyk zawodowych. Szkoła realizując tego typu działania ma możliwość promocji zawodów usługowych, jak również tworzenia warunków do uatrakcyjniania swojej oferty edukacyjnej – mówią organizatorzy warsztatów.

Serdecznie dziękujemy firmie Prymat za pomoc i wsparcie w organizacji przedsięwzięcia kulinarnego, Panu Robertowi Sowie za udzielenie uczniom cennych wskazówek do dalszej pracy nad doskonaleniem własnego warsztatu pracy, a Paniom Luizie Kezwoń oraz Dorocie Mendrek za fachową  pomoc w organizacji warsztatów.

Iwona Gomola